СИНТЕТИЧНИ МАТЕРИАЛИ, ИЗПОЛЗВАНИ ПРИ ИЗРАБОТКАТА НА РЪКОХВАТКИ И КАНИИ ЗА НОЖОВЕ

Още от древни времена хората са разбрали, че ножът може да бъде опасен и за самите тях, поради което са започнали да изработват специални калъфи за острието, наречени ножници или кании, които да ги предпазват от самонараняване, а освен това да улесняват носенето им. Първите ножници естествено са били от кожа, по-късно започват да се произвеждат такива от метали и дърво, като част от тях са с богата украса, показваща социалното положение на техния притежател. Подобно е и положенето с ръкохватките на ножовете – от парчето остър кремък, през дървото, роговете и метала, до съвременните материали, които притежават различни свойства, улесняващи използването им. Ето накратко някои от тях, които се използват както за направата на цели ръкохватки или чирени, така и за ножници.
Синтетичният материал „Кидекс” (Kydex) e химическото наименование акрилполивинилхлорид (acrylic-polyvinyl chloride), който е създаден от американската фирма „Клиърдекс” (Kleerdex). Състои се от два компонента акрилик и поливинилхлорид. Всяка една от тези две съставки е вид полимер, като двете притежават различни свойства, допълващи се едно друго. Така полученият материал, известен с името „Кидекс”, притежава отлични свойства за отливане в различни форми, добра температурна устойчив, може да се оцветява в различни краски и е химически неутрален. Интересното при него е това, че дава възможност да се изработи плътно по формата на избрания нож, като по този начин ножницата задържа устойчиво острието, без да се прилагат допълнителни ключалки или пружини. Ако се появят хлабини около ножа заради неточности в размерите или дългогодишна употреба, то всеки добър оръжейник може с горещ въздух да ги отстрани. Освен за изработката на ножници, „Кидекс” е и предпочитан материал за направа на кобури за револвери и пистолети.
Следващият синтетичен материал се използва най-вече при направата на ръкохваки за ножове и се нарича „Зител”. Той е разработен и се произвежда от американския концерн „Дюпон” (Du Pont). Основните му съставки са термопластичен полиамид, по известен като найлон, фибростъкло, което в зависимост от предназначението представлява от 13 до 60 % от материала и каучук. Освен за изработване на ръкохватки и чирени, основно на сгъваеми ножове и джобни ножчета, се използва в автомобилостроенето, за направа на обувки, маратонки, гилзи за ловни патрони и други. Притежава почти същите свойства като „Кидекс”, но е относително по-евтин от него. При ножници, изработени от „Зител” корекции не могат да се правят, защото материалът се изработва по метода „леене под налягане”.
Синтетичният материал, известен с името „Кордура” (Cordura) e разработен и произвеждан от същия концерн – „Дюпон”. За пръв път името „Кордура” се използва през 1929 г. като обозначение на вид синтетичен плат. По време на Втората световна война технологията за производството му е усъвършенствана и той се използва за изработка на военни униформи. През 1966 г., след редица доработки материалът придобива днешния си вид и е една от най-разпростарнените високотехнологични тъкани. Освен за производство на водоустойчиво облекло и снаряжение, след специална обработка и внедряване на втвърдители той започва да се се използва за изработване на ножници, кобури за пистолети и револвери, калъфи за пушки, бронежилетки и други. Основното предимство на „Кордура” е високата му износо- и влагоустойчивост, както и издръжливост на висока температура, тъй като температуратата му на топене достига 2000 C. Днес този материал се произвежда от американската фирма „Инвиста” (Invista), която е създадена като дъщерна компания на „Дюпон” през 2003 г., но през 2004 г. е продадена и понастоящем е част от концерна „Кох Индъстрис” (Koch Industries).
„Kратон” (Craton) е наименованието на специално създаден синтетичен материал, използван при направата на ръкохватки за ножове. Той се произвежда от американската компания „Шел Кемикъл Къмпани” (Shell Chemical Company) със седалища в гр. Хюстън, щата Тексас. Използва се основно при изработването на ножове за разфасоване на животни и обезкостяване на риба, както и за специализирани ножове за водолази. Кратонът е синтетичен материал, разработен на базата на циклоолефинов кополимер и се характеризира с добра еластичност, твърдост и лепкавост при работа във флуидна среда.
В заключение трябва да се отбележи, че всички тези материали много бързо са внедрени в производство от водещите производители на ножове и аксесоари за тях като „Бък”, Тейлър Кътлъри”, „Аутдор Едж” и др.